دیرکل هواشناسی مازندران با اعلام این‌که خشکسالی اقتصادی و اجتماعی در کشور در حال شکل‌گیری است، گفت: عدم توجه به این موضوع باعث تنش‌های اجتماعی و اقتصادی می‌شود.

به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان مازندران، به گفته مدیرکل هواشناسی مازندران بحث تغییر اقلیم به حدی جدی است که در بسیاری از کشورها وزیر تغییر اقلیم معرفی شده تا حساسیت این وضعیت به صورت کامل رصد و به سایر متولیان اطلاع رسانی شود و حتی برنامه‌‌ریزی‌ها در دنیا در راستای تغییر اقلیم انجام می‌شود.

رضوی با بیان این‌‌که بیش‌تر تلاش‌ها و صحبت در ارتباط با بحث تغییر اقلیم روی کاغذ و در حد اطلاع رسانی بوده و هنوز جدی گرفته نشده است، تصریح نمود: بروز سیلاب‌های شدید در سطح استان، تغییر وضعیت دما در مناطق ییلاقی، جابه‌جا شدن فصل‌ها در استان، افزایش دمای هوا در روزهای اول تابستان، به بار ننشستن میوه‌های بهاری و مواجه شدن با سرمای دیرس، کاهش آب آبندان‌ها از علائم تغییر فصل در استان مازندران است.

وی با اشاره به این‌که، سه استان مازندران، گیلان و گلستان به دلیل قرار گرفتن در کمربند سبز کشور به شدت تحت تاثیر تغییر اقلیم قرار می‌گیرند و عدم توجه به این موضوع دامن‌گیر کل کشور می‌شود، تاکید نمود:  به همین دلیل حساسیت‌های تغییر اقلیم در این استان‌ها باید به شدت پیگیری، تبعات آن مورد ارزیابی و راهکار مناسبی برای آن تدوین کرد.

بهره وری؛ نکته مغفول مانده در توسعه

در همین ارتباط مدیرکل هواشناسی مازندران که زمانی حتی در شورای اداری استان مازندران هم کم‌تر حضور پیدا می‌کرد در حال حاضر به عنوان مدعو اصلی بوده و تلاش دارد که دغدغه‌های هواشناسی را به صورت کامل اطلاع رسانی کند.

مباحث مطرح شده توسط سید محمدرضا رضوی در ارتباط با بحث تغییر اقلیم بسیار جدی است و عدم توجه به آن باعث بروز مشکلات جدی در سطح استان و کشور می‌شود.

وی در بخشی از اظهارات خویش گفت: از ظرفیت منابع آبی استان به صورت مناسب استفاده نمی‌شود، نکته غافل مانده در توسعه، عدم بهره‌وری است.

به گفته مدیرکل هواشناسی مازندران، به جای استفاده از وسائط نقلیه عمومی هر روز شاهد افزایش خودروهای شخصی هستیم و تقریباً 150 هکتار  از اراضی قابل کشت بابل به دلیل احداث کمربندی زیر چرخ خودروها قرار گرفته است.

کاهش میزان رطوبت در مازندران

وی دیگر نشانه‌های بروز تغییر اقلیم در کشور را جابه‌جائی در کمربندهای فشار باد، تغییر در الگوهای زمانی و مکانی عنوان کرد و افزود: مازندران در لبه تیغ در حوزه خشکسالی قرار دارد، برخی از استان‌ها به شدت از این موضوع دچار خسارت شدند.

مدیرکل هواشناسی مازندران با اعلام این‌که موج کوچ از مناطق خشک کشور به سمت شمال به جریان افتاده است،گفت: اگر مهاجرت‌ها به صورت رها شده و افسار گیستخه باشد به شدت دچار مشکل می‌شویم.

وی با اعلام این‌که اکو سیستم کشور هم دچار تغییر شده، گفت: منابع آبی کشور از بالادست در حال آلوده شدن است.

رضوی با انتقاد نسبت به استفاده بی‌رویه از چراگاه‌های استان، بیان کرد: به حدی از ظرفیت مراتع بیش از اندازه استفاده کردیم که آب در این مناطق باقی نمی‌ماند و با اولین بارش دچار سیلاب می‌شویم.

حفر چاه ۷۰۰ متری 

مدیرکل هواشناسی مازندران با انتقاد از حفر چاه در عمق بیش از 700 متر در بعضی از مناطق کشور، یادآور شد: با این اقدام آخرین قطرات آب را از زمین خارج می‌کنیم که باعث مشکلات جدی زمین شناسی هم می‌شود.

این مسئول با اعلام این‌که آب شور خودش را از خلیج به آبادان رسانده است، گفت: در استان مازندران هم اگر حساسیت‌ها لحاظ نشود با شور شدن آب‌های زیر زمین اراضی کشاورزی قابل استفاده نخواهد بود.

بررسی رطوبت جنگل در مازندران

رضوی با بیان این‌که درصد میزان خشکی رطوبت از جنگل با حفر چاه‌ها کاهش پیدا می‌کند، یادآور شد: متولیان منابع طبیعی با آزمایش و نمونه برداری می‌توانند اطلاعات مناسب را کسب کرده و حساسیت‌ها را به جامعه منتقل کنند.

وی با اعلام این‌که خشکسالی اقتصادی و اجتماعی در کشور در حال شکل‌گیری است، یادآور شد: این خشکسالی در غالب مهاجرت مردم از مناطق خشک کشور به سمت شمال در حال اتفاق است.

مدیرکل هواشناسی مازندران با اعلام این‌که در خاورمیانه هم افزایش دما داریم و هم کاهش بارندگی، یادآور شد: دو سوم جمیعت ایران تا سال 2050 تنش آبی شدید خواهند داشت.

وی با اعلام این‌که در صورت بروز خشکسالی وضعیت پس از باران به حالت عادی برنمی‌گردد،گفت: به این دلیل که خاک از دست می‌رود.

رضوی با اعلام این‌که دما هوا در استان رو به افزایش است، افزود: پوشش برفی استان مازندران به صفر رسیده، خشک‌سالی اجتماعی و اقتصادی چند سالی که اتفاق افتاده و در حال تقویت است.

مدیرکل هواشناسی مازندران در ارتباط با وضعیت بارندگی در کشور بیان کرد: در کل کشور میزان بارندگی 26 و دو دهم کاهش داشتیم و در مازندران حدود 15 درصد است، میزان خشکسالی در جنگل‌های استان بیشتر است.

مدیرکل هواشناسی مازندران با اعلام این‌که بهای آب در کشور بسیار پائین است، افزود: قدر منابع خودمان را به خوبی نمی‌دانیم.


خشکسالی اقتصادی و اجتماعی در کشور در حال شکل‌گیری است

هشدارهای هواشناسی

پیش بینی وضعیت هوای استان

اخبار و رویدادها

آمار سایت

امروز6653
دیروز13106
مجموع32837022