هواشناسی مازندران - برگزاری همایش" تغییر اقلیم ، پیامدها و راهکارهای آن" در مازندران/ بحران آب مازندران بسیار جدی تر از اکنون خواهد بودبه گزارش روابط عمومی هواشناسی مازندران ، همایش" تغییر اقلیم ، پیامدها و راهکارهای آن"در روز دوشنبه مورخه 13/6/96 با درخواست و میزبانی هواشناسی مازندران در سالن همایش های سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان برگزار گردید.

در این همایش یک روزه ، سه سخنران و با هماهنگی هواشناسی مازندران حضور داشتند :

1- آقای مهندس رضوی،  مدیر کل هواشناسی مازندران

2-آقای دکتر هادیانی،  عضو هیئت علمی و مدیر پژوهش دانشگاه آزاد واحد قائمشهر

3-آقای دکتر نادی،  عضو هیئت علمی دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی ساری

در ابتدا مهندس رضوی در خصوص کاهش 23 درصدی بارش در سال زراعی 96-95 ، تغییر در رویه بارش، شدت، زمان و مکان بارش، افزایش دما در ماه ها و سال های اخیر و نیز پیامدهای آن کاهش حجم ذخایر آبی مازندران اشاره نمودند در ادامه ایشان تأکید کردند که در سال های آتی ، بحران آب مازندران بسیار جدی تر از اکنون خواهد بود چرا که تراکم جمعیت در اثر مهاجرت از استان های مجاور به مازندران ، کاهش بارندگی ، تغییر کاربری زمین های کشاورزی ، ویلا سازی و چرای بی رویه دام در ارتفاعات استان و حاشیه نشینی، به یک بحران ملی بدل خواهد شد. همه این عوامل از مشکلات و پیامدهای تغییر اقلیم محسوب می‌شود و بسیاری از مناطق کشور در حال خشک شدن است که در این زمینه استان مازندران نیز تحت فشار جدی است و به شدت از این موضوع رنج می‌بریم.

در ادامه آقای دکتر هادیانی در خصوص ارتباط مستقیم افزایش گازهای گلخانه ای تولید شده توسط انسان ( دی اکسید کربن و متان) که وارد جو می شود ، توضیحاتی ارائه نمودند همچنین اشان بیان داشتند مطابق مطالعات انجام شده ، مقدار حجم بارش طی یک دهه اخیر روندی کاهشی و میزان دما روندی افزایشی داشته است، همچنین تعداد روزهای بارانی طی یک دهه اخیر کاهش یافته است .

و در گزارش سوم دکتر نادی در خصوص ارتباط حلقه های درخت و بازسازی اقلیمی دما و بارش در نواحی مختلف کشور از جمله  غرب ( زاگرس- درختان بلوط) و شمال کشور( درختان راش) و شمال شرق کشور( درخت اورس) ،  طی 200 سال گذشته را ارئه نمود ،ایشان بر اساس مطالعات مذکور بیان نمودند که  اقلیم در 200 سال گذشته در مناطق مذکور دارای نوسانات معنی دار بوده ، به نحوی که مقدار بارش ، دما ، خشکسالی و ترسالی به تناوب رخ داده است . در پایان سخنرانی جلسه پرسش و پاسخ  صورت پذیرفت.


برگزاری همایش
برگزاری همایش
برگزاری همایش
برگزاری همایش
برگزاری همایش
برگزاری همایش
برگزاری همایش

هشدارهای هواشناسی

پیش بینی وضعیت هوای استان

اخبار و رویدادها

آمار سایت

امروز3353
دیروز15967
مجموع31947536