هواشناسی مازندران - برای 3 ماه آینده پیش بینی بارش های نرمال همراه با افت و خیزهای ماهانه در مازندرانمعاون توسعه و پیش بینی هواشناسی مازندران با بیان اینکه بارش‌های استان برای ۳ ماهه آینده نرمال همراه با افت و خیزهای ماهانه پیش‌بینی می‌شود، گفت: متوسط بارش در فصل پاییز امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 8 درصد کاهش داشت.

به گزارش روابط عمومی هواشناسی مازندران ، احمد اسدی  در گفت‌وگو با خبرگزاریها در شهرستان ساری، اظهار کرد: متوسط بارش در سه ماه نخست سال زراعی 96-95 (فصل پاییز 95) حدود 2722 میلی متر بوده که نسبت به دوره آماری حدود یک درصد و نسبت به مدت مشابه سال زراعی قبل حدود 8 درصد کاهش داشت.

وی به کاهش بارش اکثر مناطق مازندران طی این مدت اشاره کرد و افزود: نوشهر و آمل شهرهایی بودند که نسبت به دوره آماری به‌ترتیب 35 و 19 درصد و همچنین نسبت به مدت مشابه سال قبل به‌ترتیب 25 و 8 درصد افزایش بارش داشته‌اند.

معاون توسعه و پیش بینی ادامه داد: بیشترین مقدار کاهش بارش نیز متعلق به گلوگاه بوده که نسبت به دوره آماری 32 درصد و نسبت به مدت مشابه سال قبل 47 درصد کاهش داشته است. 

اسدی درباره پیش‏‌بینی بارش‌های اخیر در مازندران تصریح کرد: در دی‌ماه بارش در نیمه غربی استان متمایل به بیش از میانگین بلندمدت خواهد بود اما احتمال کاهش اندک بارش در نیمه شرقی استان وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه در بهمن ماه نیز بارش در بازه میانگین تا کمتر از میانگین بلندمدت پیش‏‌بینی می‏‌شود، بیان کرد: در مجموع انتظار می‏‌رود پیش‌‏بینی بارش استان در طول فصل زمستان سال 95 و سه ماهه «بهمن و اسفند 95 و فروردین 96» با وجود بی‏‌هنجاری‌های که خواهد داشت در حد میانگین بلندمدت اما همراه با افت و خیزهای ماهانه باشد.

ایشان با اعلام اینکه در نوار شمالی کشور دمای هوا در دی‌ماه تا یک درجه کمتر از میانگین بلندمدت خواهد بود، اظهار کرد: انتظار می‏‌رود در بهمن ماه حدود میانگین بلندمدت دمای هوا در نوسان باشد.

این مسوول با تاکید بر اینکه بی‏‌هنجاری دمای فصل زمستان 95 در نیمه شمالی در حد میانگین و در نیمه جنوبی کشور تا یک درجه بیش از میانگین بلندمدت خواهد بود، خاطرنشان کرد: همچنین میانگین دمای هوای مازندران در سه ماهه بهمن و اسفند 95 و فروردین 96 در حد میانگین بلندمدت پیش‏‌بینی می‌شود.

وی بیان کرد: داده‌‏های پس پردازش شده نمایه انسو نشان می‏‌دهد که در سه ماه آینده این نمایه از 0.6- در دی‌ماه به تدریج کوچک‌تر شده و در اسفند ماه به 0.3- خواهد رسید که نشان‌دهنده استیلای فاز خنثی ان‌سو در طول فصل زمستان است.

معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی مازندران در پایان گفت: پیش‌بینی فصلی کشور در انتهای هفته نخست هر ماه در پژوهشکده مرکزملی اقلیم‌شناسی سازمان هواشناسی کشور صادر می‌‏شود و صحت آن برای سه ماهه نخست حدود 70 درصد است.


برای 3 ماه آینده پیش بینی بارش های نرمال همراه با افت و خیزهای ماهانه در مازندران


فایلهای ضمیمه


پیش بینی وضعیت هوای استان

اخبار و رویدادها

آمار سایت

امروز3319
دیروز16104
مجموع31861276