چهارمین جلسه کاسپکام (کمیته منطقه ای هواشناسی – آب شناسی و مراقبت های محیطی دریای خزر با عضویت 5 کشور حاشیه دریا خزر) در مرکز مطالعات و تحقیقات دریای خزربا حضور دکتر لایقی مدیرکل مرکز علوم جوی و اقیانوسی سازمان هواشناسی کشور ، دکتر یوسفی کبریا - مدیرمرکز مطالعات و تحقیاقات دریای خزر، داداشی مدیرکل هواشناسی مازندران ، سلطانی رییس اداره هواشناسی دریای مازندران و کارشناسان مربوطه روز سه شنبه 12 مرداد برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی هواشناسی مازندران در ابتدای جلسه دکتر یوسفی به ارائه عملکرد مطالعات و تحقیقات دریای خزردر خصوص نواسانات تراز دریای خزر پرداختند وی گفت : روند افزایشی تراز آب دریای خزر از سال 1356شروع گردید و تا سال 1374 تا حدود 2/5متر افزایش یافت. از سال 1374 روند کاهش تراز آب شروع و در طی این مدت (20 سال اخیر ) تراز آب دریا به میزان 1/4 متر کاهش داشته است دکتر یوسف در ادامه افزود :مقایسه تغییرات تراز آب در طی سال های اخیر نشان دهنده روند سریع کاهشی تراز آب در دو سال اخیر می باشد. این شیب تند کاهشی که با آمار تراز ارائه شده توسط سایر ایستگاه های تراز سنجی حاشیه خزر نیز همخوانی دارد، متاثر از ادامه خشکسالی در حوضه آبریز خزر و کاهش بارش و در نتیجه کاهش آبدهی رودخانه ها و از جمله ولگا و نیز افزایش تبخیر ناشی از گرمای غیر متعارف می‏باشد و همچنین میانگین تراز آب در 6 ماهه اول سال آبی 95-1394 برابر 27/15- متر (بر اساس کد ارتفاعی شهید رجایی) می باشد که نسبت دوره مشابه سال قبل 25 سانتیمتر کاهش داشته است.

این در حالی است که با توجه به مقایسه تغییرات دوره های قبل، از نیمه اول سال آبی 89-88 تا این دوره،  بیشترین میزان تغییرات رخ داده است. دکتر یوسفی در پایان خواستار همکاری بیشتر بین دستگاه های مرتبط با آب و هواشناسی در خصوص طرح های مطالعاتی دریای خزر شد /

دکتر لایقی مدیرکل مرکز علوم جوی و اقیانوسی سازمان هواشناسی کشوردر ابتدای سخنانش از میزبانی مرکز مطالعات و تحقیقات دریای خزرتشکر نمود و سپس به ارائه گزارشی در خصوص مصوبات جلسات قبل این کمیته پرداخت وی همچنین با ارائه گزارشی از میزان بارندگی و دما و تبخیر ایستگاه های ساحلی حاشیه دریای خزر پرداخت که  بررسی آمار ها نشان از کاهش بارندگی در ماه می 2016 در این حوزه و افزایش تبخیر  است وی در ادامه از تغییر رفتار جو طی سالهای اخیر بیان داشت رفتار جو و اقلین با این تغییراتی که ما مشاهده می کنیم به سمت رفتار های مناطق حاره ای می رود که با بررسی علمی  آماری و دیدبانی بیشتر در این حوزه می توان نظر قطعی تری نسبت به تغییر رفتار جو بدهیم .

مدیر کل هواشناسی مازندران: هواشناسی استان برای اجرای هرچه بهتر موافقت‌نامه همکاری آب و هواشناسی کشورهای حاشیه دریای خزر آماده است

مدیر کل هواشناسی استان مازندران اعلام کرد: موافقت نامه همکاری آب و هواشناسی در دریای خزر با امضای نمایندگان کشورهای آذربایجان، روسیه، قزاقستان، ترکمنستان و ایران از 11 بهمن 1394 اجرا ی شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان مازندران ، نوربخش داداشی  با اعلام لازم الاجرا شدن موافقت نامه همکاری آب و هواشناسی در دریای خزر از 11 بهمن 1394 اظهار داشت: موافقت نامه همکاری آب و هواشناسی دریای خزر سرانجام پس از 19 سال پیگیری مداوم از طرف سازمان های هواشناسی و آبشناسی کشورهای عضو، در مهر ماه 1393 (29 دسامبر 2014) در شهر آستراخان روسیه به امضاء پنج کشور ساحلی دریای خزر رسید و در آبان ماه امسال بعد از اعلام رسمی موافقت مجالس این کشورها، طبق بند 14 موافقت نامه پس از 90 روز در تاریخ 11 بهمن 94 نامه مفاد موافقت‌نامه اجرایی شد.

وی هدف اصلی این موافقتنامه را ایجاد و توسعه سامانه یکپارچه منطقه‌ای برای دستیابی به اطلاعات وضعیت دریای خزر و تبادل آن به منظور تأمین ایمنی حیات و توسعه پایدار فعالیت‌های اقتصادی در دریا برشمرد.
مدیر کل هواشناسی استان مازندران گفت: طبق مفاد این موافقت نامه، باید اقدامات لازم برای توسعه شبکه‌های دیدبانی ملی، شامل ایستگاه‌ها و پایگاه‌های مستقر در سواحل، جزایر و دهانه رودخانه ها در دریای خزر فراهم و حتی در صورت لزوم ایستگاه ها و یا پایگاه های جدید نیز ایجاد شوند.

وی با اشاره به مفاد دیگر موافقت نامه همکاری آب و هواشناسی دریای خزر یادآور شد: ایجاد الزامات یکپارچه برای سامانه‌های ملی در زمینه جمع آوری، ذخیره‌سازی و پخش اطلاعات مربوط به وضعیت دریای خزر و ارتقای روش‌های ارزیابی و تجزیه و تحلیل جامع اجزای تشکیل دهنده تراز آب دریای خزر شامل شارها در لایه‌‌های مرزی جو و دریا از مفاد موافقت‌نامه است.

داداشی ادامه داد: همچنین تعیین اصول اولیه سامانه مشترک اطلاعات زمینی به عنوان نشان دهنده اطلاعات وضعیت دریای خزر، ارتقای روش‌های پیش بینی وضعیت دریای خزر شامل پیش‌بینی‌های نوسانات سطح آب با فاصله زمانی متفاوت، تهیه اطلاعات مرجع حاوی داده‌های تفصیلی (رژیمی و اقلیمی)، طراحی و گردآوری پایگاه داده های دیدبانی مربوط به وضعیت دریای خزر، از دیگر مفاد موافقت نامه همکاری آب و هواشناسی دریای خزر است.

مدیر کل هواشناسی استان مازندران بیان کرد: کشورهای حاشیه دریای خزر در این موافقت نامه نسبت به اعمال استانداردهای بین‌المللی شناخته‌شده سازمان جهانی هواشناسی، کمیسیون بین‌دولت‌های اقیانوس شناسی و سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) برای روش‌های دید‌بانی ویژگی‌های آب و هواشناسی توافق کرده‌اند و انتخاب معیارها و مقرر کردن دیگر قوانین پایه، هماهنگ کردن دستورالعمل راهنما برای عملیات آب و هواشناسی در ایستگاه ها و پایگاه های دریایی و ساحلی از دیگر موارد مورد توافق آن ها است.

داداشی تصریح کرد: هماهنگی میان طرف ها در خصوص اقدامات لازم برای آموزش و دانش افزایی کارکنان در زمینه آب و هواشناسی دریای خزر از مواردی است که کشورهای حاشیه دریای خزر برای اجرای این موافقت نامه انجام می دهند به همین منظور اداره دریایی اداره کل هواشناسی استان مازندران پیشنهادات خود را به کمیته مربوطه اراه نموده است.

در ادامه جلسه دیگر اعضای به بیان نظرات و گزارش عملکرد خود پرداختند و در نهایت این نشست با تصویب چند مصوبه به کار خود پایان داد.


چهارمین جلسه ملی کاسپکام در مرکز مطالعات و تحقیقات دریای خزر در ساری برگزار شد
چهارمین جلسه ملی کاسپکام در مرکز مطالعات و تحقیقات دریای خزر در ساری برگزار شد
چهارمین جلسه ملی کاسپکام در مرکز مطالعات و تحقیقات دریای خزر در ساری برگزار شد

پیش بینی وضعیت هوای استان

اخبار و رویدادها

آمار سایت

امروز6544
دیروز7389
مجموع32806154