هواشناسی مازندران - جلسه ملی توسعه هواشناسی کاربردی در بخش دریا برگزار شدجلسه هماهنگی برنامه ملی توسعه هواشناسی کاربردی در بخش دریا با حضور دکتر لایقی مدیرکل مرکز علوم جوی و اقیانوسی سازمان هواشناسی کشور ، نوربخش داداشی مدیر کل هواشناسی مازندران ،دکتر یوسفی مدیر مرکز مطالعات و تحقیقات دریای خزر در روز سه شنبه 12 مرداد در محل اداره کل هواشناسی مازندران برگزار گردید .

به گزارش روابط عمومی هواشناسی مازندران ، دکتر لایقی مدیرکل مرکز علوم جوی و اقیانوسی سازمان هواشناسی کشوربا اشاره به این که ضریب نفوذ هواشناسی در جامعه به نوعی تمام اقشار را دربر می‌‌گیرد، گفت: ما سال‌هاست از طریق رسانه‌های نوشتاری، گفتاری و تصویری ارتباط یک سویه با کاربر نهایی داشته‌ایم و در راستای دوسویه شدن این ارتباط، اقدام به راه‌اندازی سامانه تهک (توسعه هواشناسی کاربردی) کردیم.

وی ادامه داد  در سامانه تهک قصد داریم در حوزه کاربران هواشناسی فرهنگ‌سازی کنیم تا آنها بدون اطلاعات هواشناسی اقدام به کاری نکنند و در ادامه از طریق نظرسنجی بازخوردهای لازم را از آنها بگیریم.

وی خاطرنشان کرد: در مسیر کاربردی شدن هواشناسی، با توجه به اهمیت و پرکاربرد بودن بخش دریایی ( تهک دریایی) در استان مازندران راه اندازی شد  تا کاربران این حوزه به‌صورت مستقیم با هواشناسی ارتباط داشته باشند و سریع و راحت اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت کنند مازندران از استانهای پیشرو درتهک دریایی است که به خوبی در این زمینه فعال هستند و امیدوارم با افزایش تعداد کاربران در این حوزه به اهداف از پیش تعیین شده دست یابیم وی در رابطه با اجرای  هفت مرحله طرح تهک دریایی توضیحاتی را ارائه نمودند .

در ادامه این جلسه نوربخش داداشی مدیرکل هواشناسی مازندران گفت : با تلاش همکاران اداره دریایی هواشناسی مازندران و حمایت های سازمان هواشناسی کشور تهک دریایی در استان مازندران راه اندازی شد و اکنون در این استان خدمات هواشناسی دریایی به روز و برخط به کاربران این حوزه ارائه می گردد وی افزود هواشناسی دریایی و پیش بینی وضع دریایی ارتباط مستقیمی با جان افراد به خصوص در بحث شنا و گردشگری دریایی دارد که امیدواریم مسافران و افرادی که استفاده از دریا را دارند به توصیه های هواشناسی در این خصوص توجه داشته باشند . و در بحث ناوبری و کشتی رانی ، شیلات نیز هواشناسی ارتباط نزدیک با آنها داریم و خدمات هواشناسی دریایی را به این کاربران تخصصی نیز ارائه می دهیم .

وی در ادامه بیان داشت : با برگزاری جلسات و نشست های مختلف به بررسی  راههای توسعه هواشناسی کاربردی دریایی می توان پرداخت و امروز جلسه هماهنگی توسعه  هواشناسی دریایی با حضور برخی از مسوولین و کاربران نهایی برگزار گردید این اداره در راستای اهداف ترسیم شده تهک دریایی در راستای شناسایی کاربران تخصصی مانند شیلات و بنادر و کاربران نهایی مانند دریانوردان حدود چهار هزار صیاد استان مازندران و حفاظت از جان ومال این عزیزان اقدامات لازم را انجام می دهد  .

وی در ادامه گفت: با همکاری دستگاه های تخصصی در این بخش با هواشناسی و ارائه گزارش لازم و برنامه ریزی و هدف گزاری ما طوری باید باشد که کاربران نهائی از آن سود ببرد .

داداشی با اشاره به امضا تفاهم نامه میان سازمان هواشناسی کشور و سازمان بنادر افزود : تفاهم نامه ای بین این دوسازمان به امضا رسید که همکاری و اجرای پروژهای مشترک و هماهنگی و اجرای برنامه ها را برای ما در استان راحت تر می کند و ما باید تلاش خودمان را در بحث دریایی بیشتر کنیم چون واقعا کار در دریای بسیار سخت است و نیاز به همکاری تمام دستگاه های مربوطه در این بخش دارد .

در ادامه این جلسه سید باقر سلطانی- رییس اداره دریایی هواشناسی مازندران به ارائه گزارشی ازعملکرد این اداره در خصوص خدمات هواشناسی دریای به کاربران نهایی  نمود و از کاربران بخش های مختلف خواست تا نیاز های خود را در باره اطلاعات هواشناسی دریایی ، نحوه و کیفیت دریافت خدمات بیان کنند .

دکتر یوسفی - مدیر مرکز مطالعات و تحقیقات دریای خزراز همکاری تحقیقاتی و مطالعاتی  با هواشناسی مازندران خبر داد و افزود با همکاری هواشناسی مازندران کار ها و پروژه های بزرگی را می توانیم اجرا کنیم به خصوص در بحث هواشناسی دریایی وی در ادامه از رشد بسیار خوب هواشناسی دریایی مازندران در طی دو سال اخیریاد کردن به طوری که در طی این دوسال پیش بینی هواشناسی دریایی مازندران به جای رسید که قابل اطمینان و کاربردی گردیده است .

در ادامه این جلسه مهمانانی از  بنادر و دریا نوردی نوشهر و امیر آباد ، شیلات استان محیط زیست ،  هلال احمر، نیروی دریایی سپاه و ارتش حضور داشتند که با ارائه نظرات و پیشنهادات خود دربخش دریایی ارائه هر چه بهتر خدمات دریایی به هواشناسی کمک شایانی نمودند .

هشدارهای هواشناسی

پیش بینی وضعیت هوای استان

اخبار و رویدادها

آمار سایت

امروز3373
دیروز15967
مجموع31947556