هواشناسی مازندران - بارندگی نرمال تا 2 ماه آینده در مازندراننوربخش داداشی گفت: میزان بارش استان در ماه‌‏های مرداد و شهریور در حد میانگین بلندمدت و دمای هوا تا یک درجه بیشتر از نرمال بلندمدت پیش‏‌بینی می‌‏شود.

به گزارش روابط عمومی هواشناسی مازندران ، مدیرکل هواشناسی مازندران اظهار داشت: انتظار می‏‌رود بارش فصل پاییز در بیشتر نواحی کشور کمتر از میانگین بلندمدت باشد و با تأخیر آغاز شود که لازم است برنامه‌ریزی‏‌های لازم برای مواجهه با کمبود آب و انرژی در کشور اندیشیده شود.

وی با بیان اینکه میانگین بارش سال زراعی جاری (۹۵-۹۴) تا یکم مردادماه مازندران نسبت به میانگین بلندمدت حدود ۱۸ درصد و نسبت به مدت مشابه سال زراعی گذشته (۹۴-۹۳)، نزدیک به ۱۰ درصد بیشتر بوده است، افزود: میزان بارش سال زراعی جاری استان نسبت به بلندمدت تنها در ایستگاه‌‏های کوهستانی بلده و کیاسر به ترتیب حدود ۱۳ و یک درصد کاهش یافت.

داداشی اضافه کرد: بیشترین افزایش نیز به‌ترتیب در رامسر حدود ۳۶، گلوگاه ۳۵، قراخیل قائم‌شهر ۲۴، آمل ۲۳، نوشهر ۲۱ و دشت‌ناز ۲۰ درصد در مناطق ساحلی و جلگه‏‌ای رخ داده است.

وی درباره پیش‏‌بینی فصلی بارش، تصریح کرد: برآیند پیش‌‏بینی مدل‏‌های مختلف نشان از کاهش بارش کشور در فصل پاییز و همچنین تأخیر در آغاز آن دارد که براساس پیش‌‏بینی مدل مرکز پیش‌‏بینی‏‌های میان‌مدت، ارتفاع پرفشار جنب حاره‌‏ای در مقایسه با دوره مشابه بلندمدت افزایش داشته و به سمت عرض‌‏های بالاتر جابه‌جا می‏‌شود.

مدیرکل هواشناسی مازندران ادامه داد: چنین شرایطی مانع عمده‌‏ای برای نفوذ سامانه‏‌های بارشی به‌سوی عرض‏‌های پایین‌‏تر جغرافیایی و بر روی کشورمان است.

این مسوول بیان کرد: میزان بارش مازندران در ماه‌‏های مرداد و شهریور در حد میانگین بلندمدت و برای فصل پاییز سال جاری، کمتر از میانگین بلندمدت پیش‌‏بینی می‌‏شود.

داداشی افزود: میانگین دمای هوا استان در دوره سه ماهه مرداد، شهریور و مهر سال ۹۵، تا یک درجه بیشتر از نرمال بلندمدت پیش‏‌بینی می‌‏شود.

وی یاد آور شد: پیش‌‏بینی فصلی در انتهای هفته نخست هر ماه در مرکز ملی اقلیم‌ شناسی صادر می‏‌شود و صحت آن برای سه ماهه نخست براساس آخرین ارزیابی، حدود ۷۰ درصد بوده و همچنین ماه‏‌های میلادی به شمسی بیان شده است.

مدیرکل هواشناسی مازندران با اعلام اینکه در فصل پاییز سامانه پُرارتفاع لایه میانی جو در عرض‏‌های بالاتر از جایگاه نرمال خود قرار دارد که می‌‏تواند مانعی عمده برای نفوذ سامانه‏‌های بارشی به سوی عرض‌‏های پایین‌تر جغرافیایی و بر روی کشورمان باشد، اظهار کرد: مونسون سال جاری در گروه مونسون‏‌های نسبتاً قوی بوده و با تأخیر پایان می‏‌پذیرد که می‏‌تواند به ماندگاری پُرارتفاع جنب حاره‌‏ای بر روی کشورمان کمک کند.

این مسوول با اشاره به اینکه در ۶ ماهه دوم، لانینای در حد متوسط شکل می‏‌گیرد که کمکی به افزایش بارش کشور نمی‌‏تواند کند، اضافه کرد: در مجموع انتظار می‌‏رود بارش فصل پاییز سال جاری کشور متمایل به کمتر از نرمال بوده و با تأخیر آغاز شود.

داداشی با بیان اینکه تیرماه یکی از کم‌بارش‏‌ترین ماه سال در مازندران است، افزود: اما تیرماه سال ۹۵ (نخستین ماه فصل تابستان) به لطف نزولات جوی در دهه دوم و همچنین ابتدای دهه سوم با افزایش حدود ۶۰ درصدی بارش نسبت به بلندمدت آغاز شد.

وی با عنوان اینکه بارندگی تا پایان تیرماه امسال در مازندران حدود ۲۱۲ میلی‌‏متر بوده که در مقایسه با نرمال بلندمدت حدود ۵۴ درصد افزایش یافت، گفت: متوسط بارندگی ۱۰ ماهه سال زراعی ۹۵-۹۴ حدود ۷۰۰ میلی‌متر بود که در مقایسه با مدت مشابه دوره بلندمدت حدود ۱۸ درصد و همچنین نسبت به مدت مشابه سال زراعی ۹۴-۹۳ نزدیک به ۱۰ درصد افزایش یافت.

فایل پیش بینی فصلی مرداد 95 به پیوست موجود است . 


بارندگی نرمال تا 2 ماه آینده در مازندران


فایلهای ضمیمه


هشدارهای هواشناسی

پیش بینی وضعیت هوای استان

اخبار و رویدادها

آمار سایت

امروز1327
دیروز14218
مجموع31929543